MEDYCYNA PRACY
Badania profilaktyczne określone w art. 229 Kodeksu pracy przeprowadza się na podstawie umowy zawartej z pracodawcą – podmiotem zobowiązanym do ich zapewnienia. Badania profilaktyczne
- Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy.
- Okresowym badaniom lekarskim podlegają wszyscy pracownicy. Częstotliwość badań zależy od:
- czynników szkodliwych i/lub uciążliwych dla zdrowia, występujących na danym stanowisku pracy
- stanu zdrowia badanego pracownika.
- Kontrolnym badaniom lekarskim podlegają pracownicy po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni.
Informacja dla pacjenta:Dane osobowe niezbędne do rejestracji (telefonicznej lub osobistej):
- imię i nazwisko,
- pesel,
- adres zamieszkania,
- nr telefonu kontaktowego pacjenta,
- informacje o czynnikach szkodliwych i uciążliwych występujących na stanowisku pracy,
- informacje o pracodawcy – nazwa i NIP firmy.
Każdą rezygnację z wizyty lub niemożność stawienia się na konsultację, badanie należy zgłosić, co umożliwi innym zainteresowanym pacjentom skorzystanie z wizyty.Wymagane dokumenty:
- skierowanie od pracodawcy zawierające pełne dane o czynnikach szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia,
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,
- zaświadczenie od lekarza prowadzącego o zakończeniu leczenia oraz dokumentacja medyczna informująca o przebytym leczeniu (np. karta informacyjna ze szpitala) – dotyczy badania kontrolnego.
Inne wymagania:
- okulary, soczewki kontaktowe, aparat słuchowy – w przypadku ich używania.
W zakresie badań profilaktycznych zapewniamy konsultacje specjalistyczne, badania do celów sanitarno – epidemiologicznych, badania diagnostyczne i laboratoryjne niezbędne do uzyskania zaświadczenia. Współpracujemy z zakładami pracy, szkołami, instytucjami oraz centrami medycznymi z terenu całej Polski tj. LUX MED, PZU, MEDICOVER, POLMED, Scanmed Multimedis, Centrum Medyczne Damiana.Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 27 czerwca 1997r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 1184 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. 1996 Nr 69, poz. 332 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015r. zmieniające rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U, 2015 poz. 457)
W związku z nowelizacją w dniu 31.03.2020r. Ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nastąpiły zmiany w realizacji Badań Medycyny Pracy.
- Badania kontrolne i wstępne bez żadnych czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych – są kontynuowane na dotychczasowych zasadach.
- Badania wstępne z czynnikami niebezpiecznymi, szkodliwymi lub uciążliwymi (np. maszyny w ruchu, wysokość powyżej 3m) – są kontynuowane na zmienionych zasadach.
- Badania okresowe bez żadnych czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych – są kontynuowane na dotychczasowych zasadach.
- Badania okresowe – zawieszono obowiązek wykonywania badań okresowych*Pracodawca jest jednak zobowiązany wystawić skierowanie na badanie okresowe zgodnie z upływem daty ważności aktualnego zaświadczenia, a pracownik jest zobowiązany wykonać te badania w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii. W związku z wejściem w życie znowelizowanej w dniu 31.03.2020r. Ustawy, dotychczasowe orzeczenia dotyczące badań okresowych zachowują swoją ważność.
*Zawieszenie obowiązku wykonywania badań zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-dotyczacy-wykonywania-badan-medycyny-pracy-w-okresie-epidemii-koronawirusa